Nisa Haber

Meclis Üyelerinden Köylülerde Yıkımlara Ara Verilsin Çağrısı

Meclis Üyelerinden Köylülerde Yıkımlara Ara Verilsin Çağrısı
7 Defa Okundu
05 Aralık 2023 - 21:15

Meclis Üyelerinden Köylülerde Yıkımlara Ara Verilsin Çağrısı

Kış geldi. Köylerde 6 Şubat depremi sonrasında başlatılan ağır hasarlı evlerin yıkılmasına meclis üyeleri tepki gösterdi. Meclis üyeleri kış günü köylerde vatandaşların mağdur olduklarını yıkımlarda bu kışı geçirmek için zaman verilmesini istediler.

Maden Bağımsız İl Genel Meclis Üyesi Cuma Telçeken, AK Parti Arıcak İlçesi Meclis Üyesi Hanifi Coşkun ve AK Parti Palu İl Genel Meclis Üyesi Ali Karabulut ilçelere bağlı köylerde yaşanan vatandaşların sıkıntılarını şöyle dile getirdiler.

MADEN BAĞIMSIZ MECLİS ÜYESİ TELÇEKEN; BÜTÜN İLÇELERDE AYNI SORUN YAŞANMAKTADIR
Benim konuşmam öyle inanıyorum ki tüm ilçeleri ve tüm meclis üyelerini yakından ilgilendiren konudur. Yıkımlarla alakalı. Malumunuz ilimizde 24 Ocak depremi ve 6 Şubat depremi yaşandı. 24 Ocak depreminde birçok vatandaşımızın sıkıntıları, problemleri aşağı yukarı giderildi devletimiz tarafından. Ama 6 Şubat depreminde şu anda köylerde sıkıntılar yaşıyorlardır. Zamanlama çok yanlış. Kış ayında bu vatandaş samanını, hayvanını, eşyasını nereye taşıyacak, nereye götürecek? Bu sıkıntılar tüm köylüler tarafından meclis üyesi arkadaşlarımıza iletiliyor. Ben buradan 5 tane milletvekilimize seslenmek istiyorum. Sayın vekillerimiz yukarıda İÇ İşleri Bakanımıza görüşsünler. Bakanımız da valimize, valimiz de tüm kaymakamlara ya bunlara üç aylık beş aylık gibi bir süre tanınsın. Ne diyorlar. Siz siyasiler yapacak yerine yıkıyorsunuz diyorlar. O vatandaşları da anlayalım.
Evleri boş olanları alın yıkın, buna biz tarafız. Konteyner talep etti. Eşyasını nereye götürecek. Hayvanını nereye götürecek. Samanını nereye götürecek.

ARICAK MECLİS ÜYESİ COŞKUN; 4 YILDA YAPAMADIĞINIZI 5 AYDA MI YAPACAKSINIZ
Gerçekten AFAD konusu Arıcak’ta sıkıntılı bir döneme girdi. Şimdi bizim bir Arıcak’ta diğer ilçelerde olan durumdan çok farklı bir durum var.
Arıcak’ta 2020depreminde hak sahipleri birçok insan hak talep etmedi. Bazılarını ağır hasarlı bazılarını hasarsız gösterdiler. 2023’ e geldiğimiz zaman vatandaş tekrar müracaat etti. 2020’de ağır hasarlı olmayan 20232te ağır hasarlı olduğu halde AFAD ve Çevre Şehircilik bunları ağır hasarlı göstermedi. Arada yaklaşık 4 yıl geçti bu vatandaşlara hiçbir imkan sağlamadıkları için şuanda kış geldi dayandı. Arıcak’ta evlerimiz iki katlı. Bir kısmında insanların hayvanı var. Arıcak’ta o köylerde kiralık ev de yok. İnsanlar nereye taşınacağını bilmiyor. Şuanda perişan bir durumdalar. Kaymakamlıklara talimat verilmiştir bu evlerin yıkılması için. Hak sahibi olanda olmayanda.
Bunun için bir çözüm bulmalarını özellikle istirham ediyoruz. Özellikle sayın valimize bu konunun netleşmesi için, köylerimize yardımcı olması için en azından Haziran ayına kadar bizim orada kış mayıs ayına kadar ancak bitiyor. Haziran ayında kadar idare etsinler. Şöyle bir şey söylüyorlar haziran ayına kadar deprem olsa ne olacak. Peki dört yıl deprem olmadı da ne oldu? 4 yıldır ağır hasarlı olduğunu iddia ettiğiniz, 4 yıldır yapmadığınız şeyi şurada bu 5 ayda neyini yapacaksınız? Vatandaş küçücük bir konteynere neyini bırakacak. Bu konuda Arıcak halkı çok mağdurdur. Bu konuda yardımlar bekliyorlar.

PALU MECLİS ÜYESİ KARABULUT; AFAD’A SAĞLAM EVLERE HASARLI RAPORU VERDİLER
Bende arkadaşların söylediklerine katılıyorum. Bu konu çık üzmüş ve rahatsız ediyor. İlçemizin içerisinde artık gezemiyoruz. Bize saldırıyorlar. Evlerimizi neden yıkıyorlar. Bu kış günü nereye gideceğiz. Samanımız dışarda. Hayvanımız dışarda. Bir konteynerde nasıl yaşayacaklar. Kaymakamlarda bu konuda çok zor durumdadır. Siyasilerin ve Valinin bu konuya bir el atması lazım. Bu kışı en azından bir idare etmesi lazım. Vatandaşlar çok zor durumda. Palu da gezerken günde 10 kişi yakama yapışıyor. AFAD’ suçluyorum. Benim ilçemde bin tane hasarlı ev varsa bunun 800 ü sağlam. Sağlam evlere hasar verdiler yıktılar. Şimdi vatandaşlar çok zor durumda.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Nisa Haber @ 2024