Nisa Haber

MHP Grup Başkan Vekili Çak, “555 Milyon Bütçeye Neden Koymadınız…?”

MHP Grup Başkan Vekili Çak, “555 Milyon Bütçeye Neden Koymadınız…?”
10 Defa Okundu
10 Aralık 2023 - 21:09

MHP Grup Başkan Vekili Çak, “555 Milyon Bütçeye Neden Koymadınız…?”

MHP Meclis Üyesi Mehmet Çak, Aralık ayında gerçekleşen meclis toplantısında sorulan soruları oturumu yöneten AKP’li Meclis Başkan yardımcısı yanıtlayamayınca kendisi açıkladı. Devletin Kentsel Dönüşüm için verilen arsanın % 80’inin satıldığını, Elazığ Belediyesi için 555 milyon gibi bir paranın 2024 yılı bütçesinde Kentsel Dönüşüm hesabına girmediğini bu paranın hesapta kalmadığını hatta bunun Sayıştay raporunda bile yer aldığını açıkladı.
Elazığ Belediyesinin Aralık ayındaki meclis toplantısında Kentsel Dönüşüm için ayrılan paranın akıbeti konuşuldu. MHP Meclis Üyesi Burak Düzenli’nin sorduğu soruları oturumu yöneten AKP’li Meclis Başkan Yardımcısı Kara yanıtlayamayınca MHP’li Çak yanıtladı. Çak açıklamasında “2023 kentsel dönüşüm rakamını tam telaffuz etmeyeyim. Burada bir kredi olayı vardı. Kredi için yetki verdik. 40 milyon gibi kredi çekildi. Ve yatırım yapılmış. Bu kredinin geri ödemesi daha başlamadı. Krediyi ödemiyoruz, biz parayı aktarma yapıyoruz, Borcumuzdan düşmüyoruz. Şu satışları yapacaksınız. Şu borcunuzu kapatın. Öncelikle mevcut çektiğiniz krediyi kapatın” dedi.
Bütçe görüşmelerinde Kentsel dönüşümde gerekli şeyler konuşuldu ama tam açıklayıcı konuşulmadı. Türkiye’de 81 vilayette böyle bir bütçe görüşmesi olmamıştır, olmazda. Kendimizi de ifade edemedik. Kendinizi de ifade edemediniz. 2024 yılında 160 milyonluk bir bütçe koymuşunuz. Çok cüzi bir rakam. Yapacağınız proje varsa sadece müşavir firmanın parası bu. Biz dedik ki eğer sizin 2024 genel riyasetin birinci önceliği Kentsel Dönüşüm ise bütçenin kâğıt üstünde en güçlü müdürlük olması lazım, Devletin bize verdiği kentsel dönüşümde verilen arsaların %80 küsuru satılmış. Elazığ Belediyesi’ne 553 milyonluk bir para kasaya girmiş. Ama Kentsel dönüşüm hesabında kalmamış. Bu Sayıştay raporunda da var. Rakam 555 milyon siz diyorsunuz da para burada. Bütçeye göre dağılım yapmışınız. 160 milyonu kentsel dönüşüme ayırmışsınız. Bütçeyi oluşturduğunuzda kentsel dönüşüm yapmayacağınız için oluşturmuşsunuz. Gerçekleri konuşmak lazım. En azından arsadan almış olduğunuz 555 milyon parayı kentsel dönüşüm hesabına konulsaydı. Yine aktaraydınız. Parayı bile yazmadınız. Elinizdeki kanuni parayı bile yazmadınız” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Nisa Haber @ 2024