Nisa Haber

Simpsonlar bunu da bildi

Simpsonlar bunu da bildi
9 Defa Okundu
27 Temmuz 2023 - 16:34

Kehanetleriyle ünlü dizi Simpsonlar, öngörülerine bir yenisini daha ekledi. Dizinin, Elon Musk’ın kararıyla Twitter’ın logosunun X işareti olarak güncellenmesini önceki bölümlerinde işlediği ortaya çıktı.

52 yaşındaki milyarder Elon Musk, Twitter’ı 2022 yılında satın aldığından beri birçok değişik yaptı. Bu değişikliklerin sonuncusu ise Twitter’ın adı ve logosu oldu.

Twitter’ın, kurulduğu 2006 yılından bu yana kullandığı, logosu ve ismi X olarak değiştirildi.

Geleceğe dair tahminleriyle bilinen Simpsonlar dizisinin bu değişimi de tahmin ettiği düşünülüyor. Dizinin 2012 yılındaki bir bölümünde Homer karakterinin Twittter’ın yeni logosuna benzer sembolü olan bir uygulama kullandığı görülüyor. Homer akıllı telefonunda gezinirken X logolu bir uygulama izleyicilerin dikkatini çekti.

DAVUT HEYKELİ

Dünyaca ünlü kült çizgi film Simpsonlar (The Simpsons) kehanetleriyle sosyal medyaya konu olmaya devam ediyor.

Çizgi dizinin hayranları, dizinin dünya gündemine yansıyan bir olayı daha öngördüğünü söyledi. Ünlü İtalyan sanatçı Michelangelo’nun Davut (David) heykeliyle ilgili tartışmayı seneler önce işlediği savunuldu.

ABD’deki Tallahassee Classical School’da veliler, heykelin pornografik olduğu şikayetiyle müdürü işinden etmişti.

Hope Carrasquilla adlı müdür okulun yasa gereği genellikle 11 ve 12 yaşındaki 6. sınıf öğrencilerine yıllık müfredatın küçük bir bölümünde Rönesans sanatı dersleri vermesi gerektiğini açıklamıştı. Carrasquilla üç velinin, Michelangelo’nun Davut’u üzerine bir bölüm içeren dersten çocuklarının rahatsız olduğu yönünde şikayette bulunduğunu söylemişti.

Simpsonlar’ın 1990’da yayımlanan “Itchy & Scratchy & Marge” adlı bölümündeyse Marge Simpson, “Itchy & Scratchy” adlı çizgi filmin yaratıcılarına yapımdan şiddet öğelerini kaldırmalarını istiyor. Marge Simpson bunun ardından bir akvisitlerden oluşan bir örgüt kuruyor.

Ancak örgüt üyeleri daha sonra Simpsonlar’ın yaşadığı Springfield’a gelen Davut heykeline karşı bir imza kampanyası başlatılmasını istiyor.

Marge Simpson ise daha sonra bir haber programına katılıp heykelin “pantolonunu indirmiş bir adam değil bir sanat eseri olduğunu” savunuyor.

Bu olay, dizinin gerçeğe ürkütücü şekilde yakın tahminlerde bulunduğu ilk durum değil, son olacağa da benzemiyor.

İşte Simpsonlar’ın diğer kehanetleri…

METAVERSE DÜNYASI

Çizgi filmin izleyicileri, Metaverse’in önceden tahmin edildiğine ikna oldu. İnsanların sanal gerçeklik kulaklıkları, artırılmış gerçeklik gözlükleri, akıllı telefon uygulamaları veya diğer cihazları kullanarak buluşabileceği, çalışabileceği ve oynayabileceği sonsuz, birbirine bağlı sanal topluluklardan oluşan bir dünya olarak tanımlanan Metaverse, iddiaya göre 10 yıl önce Simpsonlar’da işlendi.

Mark Zuckerberg ve şimdi Meta olarak bilinen Facebook tarafından yürütülmeye başlanan Metaverse dünyası, 2011’de yayınlanan 23. sezon bölümü Holidays of Future Passed’de geçti. Bölümde Lisa Simpsons’ın ‘ultra net’ içine girdiği görülüyor. İnsanların, sanal gerçeklik dünyasına oldukça benzeyen sahnelerde, sürükleyici bir çevrimiçi dünyada etkileşime girdiği anlatılıyor.

Bir sosyal medya kullanıcısının “Simpsonlar, 2011’de Metaverse’i tahmin etti” yazısıyla internette tartışmalar başladı, çoğunluk dizinin yaratıcılarının doğru tahminde bulunduğuna ikna oldu.

Bir kullanıcı şu soruyu sordu:

“Simpsonlar Metaverse’i tahmin mi etti, yoksa Mark Zuckerberg bu fikri Simpsonlar’dan mı çaldı?”

SIR RICHARD BRANSON’IN UZAY UÇUŞU

Simpsonlar, uzaya giden Virgin Galactic’in kurucusu milyarder Sir Richard Branson’ın uzay uçuşunu 2014’te tahmin ettiği iddiasıyla gündeme geldi.

Uzaya çıkan Branson’ın görüntüsü, Simpsonlar’ın 2014 yılında yayınlanan 25’inci sezonunun 15. bölümü olan The War of Art’taki bir sahneyle benzerlik gösteriyor.

KAMALA HARRIS’İN YEMİN TÖRENİ KIYAFETİ

ABD Başkanı Joe Biden ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in yemin törenini izleyen Twitter kullanıcıları, tören sırasında Harris’in giydiği kıyafet ile Lisa Simpson tarafından The Simpson’ın Bart to the Future bölümünde giyilen kıyafet arasındaki benzerliği fark ettiler.

Amerikan animasyon televizyon sitcomu Simpsons’ın 11. sezonunun 17. bölümü olan ve ilk olarak 19 Mart 2000’de Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Fox ağında yayınlanan ‘Bart to the Future’, Lisa Simpson’ı Amerika Birleşik Devletleri Başkanı olarak tasvir ediyor. Bu bölümde, Lisa boynunda bir dizi beyaz inci bulunan mor bir pantolon giyiyor.

HARRIS DE BENZER BİR KOMBİN GİYDİ

Başkan Yardımcısı olarak yemin ederken Kamala Harris, Lisa’ya çok benzer bir mor tonunda bir ceket ve elbise kombinasyonu giydi ve hatta görünüşü tamamlamak için basit bir güçlü inci taktı.

ÇİN-ABD SAVAŞI

Simpson hayranı bir TikTok hesabının paylaştığı görüntülere göre 2023 yılında Çin ve ABD arasında bir savaş yaşanacak.

Dizinin bir bölümünde haber spikeri, “ABD ile Çin arasında bir savaş çıktığını üzülerek bildiriyorum. Büyük bir nükleer saldırının 1 saat içinde kıyılarımıza ulaşması bekleniyor” ifadelerine yer verildi.

YENİ BİR VİRÜS

Bir başka paylaşımda ise koronavirüsten daha kötü bir virüs ortaya çıkacak. Nitekim programın karakterlerinden Homer, bu virüsten dolayı oldukça zor zamanlar yaşıyor.

TRUMP’IN ÖLÜMÜ

Virüsün küreselleşmesinin ardından Donald Trump 2023 Mart ayında ölüyor. Ancak aynı programa göre ABD lideri Donald Trump’ın ise 2022 yılında ölmüş olması gerekiyor.

Simpsonlar’ın 2026 ve 2050 ile ilgili de kehanetleri var. YouTube’da yayımlanan ‘En korkunç 5 Simpsonlar serisine’ göre ise insanların Mars’a ulaşacağından bahsediliyor.

27. sezonda 16. bölümde karakterlerden Marge ve Lisa, Mars’ta yaşayan ilk insanlar olmak için gönüllü oluyor. İkili 2026 yılında Kızıl Gezegen’e gönderiliyor.

Gerçek hayatta ise milyoner Elon Musk Mars’a SpaceX’i göndermeyi planlıyor. Aynı zamanda Mars’ı kolonize de etmek istiyor.

Simpsonlar’ın bir diğer gelecek kehanetleri arasında zombiler var. Bir seride zombi saldırıları görülüyor.

Daha önce de Simpsonlar’ın önceden bazı şeyleri bildikleri iddia edilişti. 1997 yılında yayımlanan bir bölümde 2018 Dünya Kupası doğru bilinmişti.

Bunun yanı sıra Donald Trump’ın ABD Başkanı olduğu; 1993 yılındaki bir bölümde ise Kovid-19 pandemisinden bahsedilmişti.

ABD’DE KONGRE BİNASI İŞGALİ

Trump yanlılarının Washington’daki Kongre Binası’nı basması olayında, üstü çıplak, kafasında bir miğfer olan göstericinin görüntüsü ile Simpsonlar’da üzerinde “Vali” yazan bir kuşak taşıyan miğferli adamın yan yana görüntüsü, sosyal medyada en çok paylaşılan görseller arasına girdi.

Sosyal medyada en çok paylaşılan görsellerden bir diğeri de Kongre binasına giren yağmacılardan kürsü çalan adamın fotoğrafı ile Homer Simpson’ın heykel çaldığı sahneden bir kare oldu.

ABD’de “iç savaş 2021” etiketiyle atılan tweet’lerde, Simpsonlar dizisinde 20 Ocak 2021’de Homer Simpson’ın bir evin çatısında elinde silahla beklediği hali paylaşıldı. 20 Ocak ayrıca Trump’ın başkanlığı Joe Biden’a teslim edeceği yemin töreni günü.

BEYRUT PATLAMASI

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta gerçekleşen patlamanın ardından, Simpsonlar’ın eski bir bölümü sosyal medyada konuşuldu.

Beyrut’ta büyük bir patlama sonucunda liman yakınında yerde oluşan mantar şeklindeki bulutun her yere yayıldığı görülürken, benzer görüntüler yine Simpsonlar’ın da bir bölümünde yayınlanmıştı.

Dizinin bir bölümünde Homer Simpson depodan patlayıcı satın alıyor ve eve götürdüğü patlayıcıyı yanlışlıkla yakıyor ve tüm şehir alevler altında kalıyor. Dünya genelinde binlerce sosyal medya kullanıcısı bu görüntüleri paylaşarak “Simpsonlar Beyrut patlamasını da bildi paylaşımları” yaptı.

KOLOMB HEYKELİNİN BAŞININ KESİLMESİ

Dizinin ilk sezonundaki The Telltale Head adlı bölümde Bart Simpson, çizgi dizinin kurgusal kasabası Springfield’ın kurucusu Jebediah Springfield’ın heykelinin başını kesiyor.

ABD’de Afro-Amerikalı George Floyd’un polis şiddeti sonrası hayatını kaybetmesiyle başlayan ırkçılık karşıtı protesto hareketinde göstericiler, Boston’daki Waterfront Parkı’nda bulunan Kolomb heykeline saldırmıştı. Jebediah Springfield’ın heykeli gibi, heykelin başı gece yarısı sökülmüştü.

Kolomb, Amerikan yerlilerine karşı yürüttüğü kitlesel şiddet nedeniyle bugünlerde tartışmalı bir figür ve dolayısıyla ırkçılığa karşı öfkeden nasibini aldı.

Simpsonlar dizisi hayranları sosyal medyada hemen olaylar arasındaki benzerliklere dikkat çekti.

TOM HANKS

Hayranları, dizinin, Tom Hanks’in corona virüse yakalanacağını önceden tahmin ettiğine inanıyor. Dizinin 2007 yapımı TV filmi versiyonunda Tom Hanks bir reklam filmi sahnesinde görülüyor. Reklamda Büyük Kanyon sıkıcı olduğu için yerine konan yeni Büyük Kanyon tanıtılıyor. Hanks reklamda “ABD hükümeti güvenilirliğini kaybetti, o yüzden benimkini ödünç alın” mesajı veriyor. Aktör ardından, “Ben Tom Hanks, beni şahsen görürseniz lütfen beni bırakın” diyor.

Teori, diğer kehanetlere göre gerçek hayattan biraz uzak kalsa da dizinin sıkı hayranları Tom Hanks’li bölümü Simpsonlar’ın tahminleri listesine ekliyor.

KRİPTO PARA

Daha sonra gerçeğe dönüşen olay örgülerini önceden ele almasıyla ünlü Simpsonlar (The Simpsons) animasyonu dizisi, kripto para konusunda gelecek hakkında yorumda bulundu.

Dizinin 31. sezonunda Frinkcoin adlı bölümünde, kripto para birimlerinin ve blockchain’in nasıl çalıştığını açıklamak üzere konuk yıldız olarak Big Bang Theory dizisinden Jim Parsons yer aldı. Şarkı ve dansla kripto para biriminin geleceğini anlatan dizide şöyle denildi: “Her gün geleceğin parası olmaya bir adım daha yaklaşıyorum. Cüzdanında değil, senin bilgisayarındayım!”

Kahin dizi Simpsonlar bunu da bildi: Duyunca çok şaşıracaksınız – Resim: 31
Jim’in konuşmasının sonunda ekrana bir bilinçaltı mesajı yansıdı ve kripto para birimlerinin nasıl çalıştığı şu sözlerle açıklandı: “Kripto para birimlerinden bahsederken ‘Cryptocurrency’ kelimesini tekrar tekrar kullanmak, acemi biri olduğunuzu gösterir. Tam bir kripto para yığını… Bu sistemde, ek kripto para birimleri oluşturmak için kurallar tanımlanmıştır. Geleneksel para birimi gibi üretilebilir veya rastgele oluşturulur veya hepsi LeBron’a [James] verilir.”

Bölümde yer alan sözlerle Simpsonlar’ın bir kez daha geleceği tahmin etmiş olabileceği düşünüldü.

Kahin dizi Simpsonlar bunu da bildi: Duyunca çok şaşıracaksınız – Resim: 32
COVİD-19

Simpsonlar dizisinin sadık seyircileri, animasyon komedinin corona virüse yıllar önce yer verdiğini düşünüyor.

Dizinin 1993’te yayınlanan bir bölümünde, Japonya’dan yayılan Osaka Flu adlı virüsten söz ediliyor.

Kahin dizi Simpsonlar bunu da bildi: Duyunca çok şaşıracaksınız – Resim: 33
Japonya’da meyve suyu işçileri paketleme yaparken, işçilerden biri, “Müdüre grip olduğumu söyleme lütfen” diyor ve sonra kutunun içine öksürüyor. Böylece virüs, kutuyla birlikte ABD’ye taşınıyor. Ülkede pek çok kişi hastalanıyor.

Kahin dizi Simpsonlar bunu da bildi: Duyunca çok şaşıracaksınız – Resim: 34
Dizinin hayranları, Çin’in Wuhan kenti yerine Japonya’dan yayılan bir virüsten söz etmesiyle Simpsonlar’ın küresel bir olayı daha 27 yıl önce öngördüğü görüşünde.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Nisa Haber @ 2024